طرح ممیزی املاک با GIS

این طرح در راستای جمع آوری اطلاعات موقعیت املاک (شامل: محله، ناحیه، نشانی، وضعیت ملک، مشخصات زمین، مشخصات تملک آن، سال احداث و ...)، اطلاعات معابر اطراف (شامل: نوع، نام، طول و عرض معبر و شماره بلوک و ...) اطلاعات سندی (مساحت و مالک) اطلاعات فعالیت ها، اعم از مسکونی و غیر مسکونی (اداری، مسکونی و غیره) و بطور کلی جمع آوری همه اطلاعات مربوط به املاک در مدت زمان مشخص طی عملیات میدانی توسط یکی از شرکت های واجد شرایط انجام می گیرد. بر اساس ماده 9  قانون نوسازی و عمران شهری شهرداریها موظفند هر پنج سال یکبار ممیزی عمومی را در محدوده قانونی شهرها انجام دهند.

اما شهرداری ها در ایران همچنان وابسته به سیستمی سنتی هستند که وجود معایب و کاستی های پیدا و پنهان موجود در این سیستم، مشکلات عمده ای را بر سر راه مدیریت اصولی شهرها به وجود آورده است. نیاز به آخرین اطلاعات موجود درباره جدیدترین تغییرات در املاک و معابر شهری، شهرداری ها را ناگزیر از روی آوری به ممیزی املاک در هر پنج سال یک بار می نماید. در حالیکه امید می رود، با برخورداری کلانشهرها از سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS)، نیاز به انجام ممیزی پنج سال یکبار، از بین برود اما همچنان کلانشهرها با وجود استقرار سیستم GIS، به دلیل فقدان بانک اطلاعات جغرافیایی شهری و اطلاعات جامع ملکی به روز، نیازمند به انجام ممیزی هستند.

از جمله معایبی که در سیستم سنتی شهرداری ها وجود دارد عبارتند از:

  1. خطاهای موجود در اسناد و مدارک بایگانی،
  2. عدم دسترسی به سوابق ملک ،
  3. ثبت اطلاعات بصورت تکراری در واحدهای مختلف ،
  4. غیر قابل تفکیک بودن اطلاعات با سایر عوارض فیزیکی در نقشه ها،
  5. فقدان نقشه هایی که مرز املاک را نشان دهند
  6. و ... .

 عدم دسترسی به اطلاعات و آمار وضع موجود املاک  وجود این مشکلات در سیستم های سنتی شهرداری ها سبب شده است که متخصصین و مشاورین، پیاده سازی و ایجاد سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS) یکپارچه ممیزی را طراحی نمایند تا طرحی چند مرحله ای برای بهبود وضعیت پرونده های املاک و بستر سازی لازم جهت تحقق خودکارسازی و  اتوماسیون اداری و در نهایت همگامی با دولت و شهر الکترونیک ارائه دهند.

دانلود

دانلود از سرور دوم

/ 1 نظر / 290 بازدید
امید

باسلام وبا تشکر از زحمات شما لینک دانلود وجود نداره