دانلود Autocad Farsi Editor

نحوه استفاده

فایل را بعد از دانلود در شاخه اصلی اتوکد کپی کنید وسپس در منوی

tools>load aplication

آنرا لود کرده و در منوی

tools> macro

آنرا اجرا کنید در این حالت یک آیکون به لیست آیکون های شما اضافه می شود که هر بار کلیک آن ماکرو خود به خود اجرا می شود

ابتدا یک style با فونت مورد نظر ایجاد می کنیم سپس با دستور text  یک نوشته را می نویسیم بعد ماکرو را اجرا می کنیم و نوشته را انتخاب می کنیم حالا می توانیم آنرا ادیت کرده و یا فارسی کنیم

فارسی نویسی در نرم افزارهای مختلف همیشه با محدودیت هایی مواجه بوده است . ساختار نوشتار فارسی یا عربی چندین اختلاف اساسی با لاتین دارد . نوشتار فارسی راست به چپ میباشد و حروف فارسی به هم چسبیده میشود و این بهم چسبیدگی مشکل اساسی نوشتار فارسی در برنامه هایی است که برای زبان لاتین نوشته شده اند . مثلا حرف “ک” در ابتدای یک کلمه بصورت “کب” نوشته میشود در وسط یک کلمه بصورت “بکب ” و در انتهای یک کلمه به صورت “بک” و بصورت تنها به شکل “ک” نوشته میشود ، یعنی اینکه برنامه ای گرافیکی همانند اتوکد که فونتها را بر روی نقشه ترسیم میکند بایستی چهار حالت فوق را برای یک حرف درنظر بگیرد ، در حالی که برای حروف لاتین ما تنها 2 حالت حروف بزرگ و کوچک را داریم .

شرکت مایکروسافت با تعریف استاندارد یونیکد ، ساختار و نوشتارها به زبانهای مختلف را در سیستم عامل ویندوز گنجاند و با معرفی فونتهای TrueType استفاده از زبانهای مختلف در برنامه های گوناگونی مانند office و همچنین در سطح وب را میسر کرد . متاسفانه نرم افزار اتوکد از فونتهای با پسوند shx استفاده میکند و این ساختار تا کنون وارد فونتهای shx نشده است.

در دهه هفتاد فونتهای فارسی با ساختار shx طراحی شدند و برنامه های لیسپ برای استفاده از این فونتها نوشته شد که معروف ترین آنها لیسپ های kateb.lsp و farsi.lsp میباشد . با استفاده از این برنامه ها جملات فارسی بر روی نقشه های dwg قرار گرفت . ولی استفاه از این لیسپ ها جاده یک طرفه ای بود که معادل فارسی کلید های فشرده شده را تشخیص میداد و با توجه به حروف قبلی و بعدی یکی از چهار نوع شکل یک حرف را در کلمه میگنجاند حال اگر نیاز به ادیت نوشته قبلی بود راه حلی بجز نوشتن از ابتدا وجود نداشت .

ماکرو Farsi Editor for Autocad برنامه ای است که به زبان ویژوال بیسیک نوشته شده است. این برنامه نوشته های فارسی در محیط اتوکد را خوانده و به فرمت یونیکد تبدیل میکند و سپس آنرا در پنجره ای نشان میدهد. حال هر تغییری که نیاز باشد میتوان در نوشته داد و دوباره به فرمت اولیه بازگرداند.

در طراحی فونتهای shx فارسی دو نوع ساختار رعایت شده یکی فونتهای sade.shx , chapi.shx و دیگری naskh.shx , tahrir.shx میباشد. این ماکرو هردوی این ساختارها را پشتیبانی نموده و برنامه میتواند ورودی را از یک ساختار تحویل گرفته و با همان ساختار یا ساختار دیگر تحویل نماید از امکانات دیگر برنامه اینکه قابلیت انتخاب همزمان چندین نوشته را داشته و ادیت آنها را به صورت جداگانه انجام میدهد و دیگر اینکه میتوان style و ارتفاع نوشته ها را در این برنامه همزمان با تغییر در متن تغییر داد.

امیدوارم دوستانی که از نوشته های فارسی در اتوکد استفاده مینمایند از این برنامه لذت ببرند.

برنامه لیسپ کاتب و ساده و همچنین فونتهای فارسی برای اتوکد در اینجا قابل دانلود است

فونتهای فارسی برای ویندوز نیز در اینجا قابل دانلود است

 

 

منبع: با تشکر از

مهندسی عمران راه و ساختمان

/ 0 نظر / 8 بازدید