پروفایل من
علوم جغرافیا
علوم جغرافیا
نویسنده وبلاگ
آرشیو وبلاگ
مجموعه مقالات کاربرد GIS در مدیریت و برنامه ریزی شهری نویسنده: علوم جغرافیا - ۱۳٩٠/٦/٦

" راهی که  باید رفت" ، شاید این بهترین جمله‌ای باشد که برای لزوم استفاده از ابزارهای توانمند و کارای چون GIS، می‌توان بر زبان آورد؛ چرا که اگر امروز از این ابزار چند کاره، استفاده نکنیم، فردایی حتماً خواهد بود که مجبور به استفاده از آن خواهیم شد. خوشبختانه، هم اکنون این مهم، مورد توجه گسترده‌ی مدیران و خبرگان کشور، در زمینه‌های گوناگون کاری، قرار گرفته است. تشکیل شورای ملی کاربران GIS و گروه‌های کارشناسی کاربران GIS در تمامی استان‌های کشور، موجب شده که در تمامی نهادهای اجرایی کشور، تفکر انجام فعالیت‌های هدفمند و منظم در زمینه‌ی GIS، آغاز شده و ادامه یابد. پروژه‌های کاری GIS، در متنوع ‌ترین موضوعات کاری در حال انجام است، به طوری که هیچ وزارتخانه‌ای را نمی‌توان یافت که به این ابزار نیازمند نباشد.


 به ویژه در دهه‌های اخیر که با مهاجرت روستاییان،‌ شهرهای بزرگ و کوچک با رشد و گسترش بی‌رویه مواجه گردیده‌اند، مدیریت مسائل شهری پیچیده‌تر شده است. یکپارچه‌سازی خدمات شهری از مهمترین دستاوردهای GIS شهری می‌باشد که با ایجاد زیرساخت‌های IT به همراه نهادینه نمودن طرحهای شهری و مدیریت املاک، موجبات شفاف‌سازی، یکسان‌سازی و تسهیل خدمات به کلیه شهروندان را فراهم خواهد کرد و گامی خواهد بود در راستای رسیدن به سیستم مدیریت اطلاعات (MIS) شهری و پشتیبانی تصمیم‌گیری (DSS) مدیران ارشد شهری که می‌تواند به عنوان ابزاری نوین و توانمند در اختیار مدیریت بهتر شهر قرار گرفته و بهبود ارتباط نهادهای دولتی و خصوصی با یکدیگر را موجب شود.

خوشبختانه احساس نیاز جدی و درک پیش نیازهای فرآیند توسعه‌ی پایدار توسط مدیران و نخبگان کشور، ضرورت استفاده از GIS برای تصمیم‌‌سازی‌های بهینه را، بیش از پیش آشکار ساخته است.

 در لینک زیر  بیش از 90 مقاله علمی و پژوهشی در زمینه‌های بسیار متنوع کاربرد GIS، از داخل و خارج کشور که در  اولین همایش ملی GIS شهری ارائه شده است را جهت استفاده شما  علاقه مندان به سیستم های اطلاعات جغرافیایی ارائه کرده ایم.

مجموعه مقالات اولین همایش ملی GIS شهری 

لینک      نظرات ()      

مطالب اخیر
کلمات کلیدی وبلاگ
دوستان من