پروفایل من
علوم جغرافیا
علوم جغرافیا
نویسنده وبلاگ
آرشیو وبلاگ
کاربرد GIS در علوم نظامی نویسنده: علوم جغرافیا - ۱۳٩٠/٤/۱٤

1- مقدمه

امروزه بیشترین اهمیت جنگ‌افزارها در کشورهای توسعه‌یافته براساس تکنولوژی و فن‌آوری اطلاعات مورد استفاده می‌باشد. بعد از پیدایش انسان، کسب اطلاعات در مورد نیروهای دشمن، نقش بسیار مهمی را در پیروزی بر نیروهای دشمن ایفاء می‌کند. همچنین کسب اطلاعات، تفسیر و پردازش آنها از اهمیت خاصی در تصمیم‌گیری‌های سیستمی دارد. در این برهه زمانی، تولید، تبدیل، انتقال اطلاعات و همچنین مدیریت آنها در عین حال که امری بسیار حساس و بااهمیت تلقی می‌گردد، بسیار پیچیده و دشوار نیز می‌باشد. به‌طوری که جنگ خلیج‌فارس در حقیقت جنگ فناوری‌های نیروها در مقابل یکدیگر بود. در مواقعی نیازی به جنگیدن رودررو نیست. بلکه با استفاده از فناوری، مبارزه صورت می‌گیرد. چنانکه درمواردی، نبرد در مدت زمان کوتاهی به سبب وجود فن‌آوری اطلاعات پایان می‌پذیرد. یکی از مهمترین تاکتیک‌های رزمی، عملیات اطلاعاتی و ضداطلاعاتی نیروهای خودی و نیروهای دشمن می‌باشد که باید به‌هنگام، سریع، درست و قابل تفسیر و دارای شرح باشد. چرا که در موفقیت یک نبرد نقش بسیار اساسی و حیاتی دارد. این قضیه در مورد نیروهای ائتلافی در جنگ عراق به اثبات رسیده است. سیستم‌های جنگ‌افزاری مدرن قادر خواهند بود که زمان حمله دشمن را پیش‌بینی نموده و جزئیات آن را با بالاترین دقت در اختیار نیروهای خودی قرار دهند. این مسئله باعث پیروزی بر دشمن با هزینه‌ای کمتر می‌گردد که نشان‌دهنده اهمیت اطلاعات فضائی مناسب و درست و میزان کاربرد آنها جهت برنامه‌ریزی و فرماندهی عملیات رزمی می‌باشد. 

 

نویسنده : نگار وحیدی مهر

 منبع مقاله :  آفتاب


 

2- اطلاعات مورد نیاز در GIS نظامی  

۲-۱) نقشه‌ها و نمودارها کاربران برای استفاده GIS در سیستم GCIS به نقشه‌های مختلف تهیه، تولید و ذخیره شده در پایگاه داده‌ها نیاز دارند تا برای اهداف مختلف در سیستم GCIS مورد استفاده قرار گیرد. 
 

۲-۲) تصاویر هوائی بزرگ مقیاس با قدرت تفکیک بالا عکس‌هائی هوائی با دقت بالا و یا تصاویر ماهواره‌ای برای مقاصد جاسوسی، یا به‌طور ویژه برای عملیات زمینی و هوائی که شامل موقعیت هدف و گره آتش (مختصات آتش) می‌باشد از اهمیت خاصی برخوردار است. 
 

۲-۳) نقشه‌ها و نمودارهای با مقیاس ۱:۲۵۰۰۰۰ و ۱:۵۰۰۰۰ (اطلاعات رقومی سطح دو): نقشه‌های توپوگرافی ۱:۲۵۰۰۰۰ و ۱:۵۰۰۰۰ بزرگ مقیاس و چارت‌های دریائی ویژه جهت انجام عملیات خشکی، هوائی و عملیات آبی و خاکی در عملیات رزمی مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین در اکثر اوقات در سطوح پائین‌تر برای برنامه‌ریزی عملیاتی و جزئیات امور جاسوسی، نقشه‌های توپوگرافی برای مقاصد و نیازمندی‌های نظامی بسیار مناسب می‌باشند. 
 

۲-۴) نقشه‌ها و نمودارهای با مقیاس ۱:۲۵۰۰۰۰ (اطلاعات رقومی سطح یک) نقشه‌ها و چارت‌های ۱:۲۵۰۰۰۰ در سطوح بالاتر برای حرکات و جابه‌جائی‌ها در خشکی و هوا (شامل پروازهای سطح پائین) همچنین برای عملیات پشتیبانی و در سطوح پائین‌تر برای برنامه‌ریزی‌های عمومی و امور جاسوسی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در استانداردها و عملیات مشترک نظامی این نقشه‌ها با نقشه راه‌های ملی و چارت‌های هلیکوپترهای ویژه، بارها مورد بازبینی و پردازش قرار می‌گیرند. 
 

۲-۵) نقشه‌ها و چارت‌های ۱:۵۰۰۰۰۰ نقشه‌ها و چارت‌های ۱:۵۰۰۰۰۰ به مقدار بسیار زیاد برای حرکات و جابه‌جائی در خشکی و هوا، شامل موقعیت‌های سطح متوسط پروازی و همچنین در مواردی برای برنامه‌ریزی‌های جامع، موقعیت‌ها و جهت‌گیری‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. 
 

۲-۶) نقشه‌های کوچک‌مقیاس ۱:۱۰۰۰۰۰۰ و کوچکتر (اطلاعات رقومی سطح صفر) نقشه‌های مقیاس ۱:۱۰۰۰۰۰۰ و کوچکتر برای مقاصد نظامی بین‌المللی و چارت‌های عملیاتی راهبری هوائی یا سری‌های ONC و در سطوح بالاتر برای عملیات هوائی مورد استفاده هستند، اگرچه در موارد جزئی برای نقشه‌های برنامه‌ریزی و توجیهات نیز کاربرد دارند. چارت‌های رقومی سراسر دنیا (DCW) برگرفته از (ONC) نیز از محصولات رقومی استاندارد سطح صفر محسوب می‌شوند. 
 

۲-۷) چارت‌های دریائی چارت‌های دریائی که از نقشه‌های زمینی (و چارت‌های نظامی هوائی) تهیه شده‌اند در مقیاس و منطقه یکسان دارای تفاوت می‌باشند و معمولاً دارای کاربرد نظامی و شهری بوده و نقشه‌های هیدروگرافی نامیده می‌شوند. بدین ترتیب به ترکیب اطلاعات نقشه‌های دریائی با اطلاعات نقشه‌های توپوگرافی در چارت‌های ویژه دریائی، همچون پوشش مناطق کم‌عمق جهت نبرد، پشتیبانی عملیات آبی - خاکی نیاز می‌باشد. 
 

۲-۸) اسناد و اطلاعات جغرافیائی نظامی (MGID) MJID مانند نقشه‌های روی هم چاپ شده بوده که شامل نقشه‌های آموزشی، راه‌ها، پل‌ها، مناطق و غیره می‌باشد. بنابراین به مشخصات و خصوصیات نقشه‌های پایه تهیه شده، وابستگی دارند. دیگر موارد مطرح در MGID اطلاعات آبادی‌ها در فرهنگ‌های جغرافیائی می‌باشد که در بعضی از MGIDهای حساس و بااهمیت، اطلاعات داده‌های ارتفاعی رقومی زمین (DTED) دارای خروجی چاپی نمی‌باشند. اگرچه در فرمت استاندارد به‌طور معمول در طراحی نقشه از آنها استفاده می‌گردد. 
 

۳) GIS در علوم نظامی کاربردهای متعددی برای GIS در علوم نظامی وجود دارد که بعضی از آنها عبارتند از:
۳-۱) فرماندهی، کنترل، ارتباطات، سیستم جاسوسی و اطلاعات عملیات
کلیه اطلاعات نقشه‌های فوق برای مقاصد گوناگون و کاربردهای متفاوت زیرسیستم‌های دیگر در سیستم CGIS نظامی مورد استفاده قرار می‌گیرند. همه این سیستم‌ها به اطلاعات مکانی عوارض و همچنین نقشه‌های زمینه‌ای که با ابزارهای تحلیلی GIS در ارتباط هستند، وابسته می‌باشند. 
 

۳-۲) سیستم ردیابی یک گروهان نظامی (GPS) واحدها و حتی افراد با ردیابی شدن توسط (GPS) سازماندهی می‌شوند که دستگاهی جهت تعیین موقعیت عوارض در سطوح مختلف نقشه می‌باشد. 
 

۳.۳) سیستم‌های عملیاتی و جاسوسی تعداد کمی از نقشه‌ها و نمودارها که مورد استفاده در سرویس‌های عملیاتی و جاسوسی قرار می‌گیرند، نیاز به جمع‌آوری اطلاعات از جاسوسان نظامی دارند. نیاز اولیه، برای جمع‌آوری چنین اطلاعات نظامی، نقشه‌های موجود با جزئیات اطلاعات مکانی و اطلاعات فرهنگی می‌باشد، اگرچه اطلاعات موقعیتی موردنیاز است، ولی می‌توان آنها را از دیگر منابع تأمین کرد. به همین علت به نقشه‌های جاسوسی یا چارت‌های خاص نیاز نمی‌باشد، بلکه اطلاعات بروز و به‌هنگام، به همراه توانائی ارتباط اطلاعات با سیستم مختصاتی مرجع و پشتیبانی از عکس‌های هوائی منطقه، نقش اصلی و اساسی را ایفاء می‌نمایند. به بیان دیگر، به روزرسانی اطلاعات جغرافیائی دارای ضرورتی اساسی می‌باشد، همچنین توانائی گزارش‌گیری از این اطلاعات به استانداردسازی آنها ارتباط دارد. مواردی که برای عملیات نظامی موردنیاز می‌باشد، جزئیات نقشه و نمودارهای اطلاعاتی است که به میزان کافی در دسترس بوده و برای هر نیروئی متناسب آن موجود می‌باشد. این نقشه‌ها و نمودارها نقشه‌های متداول بوده و شامل استانداردهای راهبری و اطلاعات موقعیتی (به شکل شبکه شطرنجی یا شبکه مدارات و نصف‌النهارات) همچنین شامل اطلاعات جزئی توپوگرافی و هیدروگرافی بوده و قابلیت تعمیم را دارند. 
 

۳-۴) سیستم اطلاعات پشتیبانی این سیستم برای امور لجستیک با تعریف جزئیات راه‌ها، مدل‌های توزیع، تحلیل مسیرهای کوتاه، جستجو و نمایش امکانات و زیرساخت‌های پشتیبانی و دیگر موضوعات وابسته، توسط سیستم اطلاعات جغرافیائی (GIS) طراحی شده است. 
 

۳-۵) سیستم میدان جنگ الکترونیکی
کلیه سیستم‌های الکترونیکی جنگی، برای تحلیل و یا برای نمایش اطلاعات، نیازمند داده‌های زمینی می‌باشند. 
 

۳-۶) سیستم تحلیل فرکانس‌ها و مناطق تحت پوشش رادار برای مکان‌یابی آنتن‌های رادیوئی و رادارها، تحلیل مناطق تحت پوشش، تحلیل پخش امواج، زاغه مهمات و موشک‌ها، سیستم مختصات پروازی و غیره، می‌توان از قابلیت‌های سیستم GIS برای تجزیه و تحلیل و نمایش استفاده کرد. 
 

۷.۳) نقشه‌های عملیات مشترک - تصاویر شناسائی زمینی - دریائی و هوائی (COP)
مجموعه‌ای از یک مفهوم جدید در GIS می‌باشد که جزئیات آن در ادامه مطرح می‌شود. 
 

۸.۳) مدل سه‌بعدی زمین، سیستم آفندوپدافند هوائی قبل از شروع عملیات، شناخت مدل ارتفاعی زمین، صحت نقشه‌ها و تصاویر مختلف زمینی، از درجه اهمیت فراوانی حتی برای سرویس‌های جاسوسی برخوردار می‌باشد. از این فناوری همچنین برای شبیه‌سازی پروازی استفاده می‌گردد. 
 

۹.۳) سیستم جستجوی نقشه‌های نظامی علاوه بر اینکه اصلاحات سیستم GIS دارای کاربرهای بنیادین و مهم می‌باشد، از طرفی باعث افزایش کاربردهای آن در محیط‌های چندکاربره و شبکه‌ها گردیده است چرا که از قابلیت‌های دیگر آن، اجراء در محیط web می‌باشد. محیطی که امروزه نقش بسیار اساسی و اصلی در انتقال اطلاعات و دسترسی بالا را ایفاء نموده و امکان جستجوی اطلاعات موردنیاز کاربران را فراهم می‌نماید.

 

آنچه نیاز است برای تدرکات و استراتژیک عملیات دفاعی بدانیم :

 اطلاعات مکانی (اطلاعات جغرافیایی)
1- اگاهی از موقعییت جغرافیایی یک سرویس دفاعی را از دیگر سرویسها متمایز می کند.
به عنوان مثال׃

 • دستیابی به موقعییت دشمن
 • دستیابی به موقعییت سربازان خودی:
  بزرگترین خطر برای ارتش آمریکا در خلیج عراقی ها نبودند بلکه هواپیما های خودی آمریکا بودند که بر روی خود بمب می ریختند.
 • محل تجهیزات

نقش GIS :

 • تهیه اطلاعات لازم برای تولید نقشه های دقیق ،مدیریت عملیات نظامی.
 • ذخیره سازی و نمایش دادهای مورد نیاز
 • رقومی سازی داده های جمع آوری شده
 • آگاهی از چگونگی عوارض وتاثیر آنها در جنگ
 • تهیه توپوگرافی منطقه با استفاده از تولیدات رقومی
 • مدل سازی و شبکه سازی تکنیکها در کم کردن هزینه های مازاد.
 • انتخاب بخش های مناسب برای معابر
 • مشخص کردن مسیرها وشهرهای ارتباطی
 • تجدید مهمات *تشخیص موانع بین دو گروه (قابلیت عبور و مرور)

کاربرد GIS :

 • انتخاب محل های مناسب برای پل های شناور برای عبور نیروهای زمینی از مسیرهای آبی
 • انتخاب محل های مناسب برای احداث باند هلیکوپتر
 • موقعیت باند هلیکوپتربه پوشش درخت ،موقعیت خاک و شیب زمین بستگی دارد
 • شناسائی مسیرهای مهم تاکتیکی به منظور حرکت سریع وامن سربازان وتجهیزات

نقش GIS برای تحلیل گران نظامی:

 • طراحی احتمالات حملات
 • طراحی عملیات
 • توجهیه ماموریت
 • صف آرایی
 • تجزیه و تحلیل زمان و مکان استقرار نیروها
 • زمان توزیع تجهیزات
 • تلفیق عکسهای هوایی با داده های جمع آوری شده
 • در کل میتوان گفت دستیابی به اطلاعات موثرو سریع و سازمان دهی شده برای عملیات نظامی
 • شناسایی مسیرهای مهم از جهت تاکتیکی

مسیرهای مهم تاکتیکی:

 • مسیرهائی که به معابر یا پل ها ختم می شوند
 • مسیرهائی که عاری از هر گونه موانع هستند
 • مسیرهائی که در معرض دید مستقیم دشمن نیستند
 • ارائه اطلاعاتی در مورد چگونگی راه ها ٬ پلها٬الگو های ترافیکی وبنادر ساحلی
 • استفاده از نقشه های رقومی جاده های اصلی وفرعی درپیدا کردن مسیرهای جایگزین در صورت مسدود شدن یک مسیر

کاربرد نقشه های رقومی تهیه شده توسط GIS :
تحقیق در موقعییت برای دسترسی به:

 • منبع تامین آب وسوخت
 • نوع خاک منطقه
 • محل مناسب برای پارکینگ وسایل نقلیه
 • تعیین مناطقی که به وسیله دشمن قابل رویت است

علومی که با GIS در ارتباط هستند:
از ابزارفن آوری اطلاعات می توان برای هر مبارزه ای مانند طراحی جنگ ها استفاده کرد.
سنجش از دور ٬ GIS ٬ تکنولوژهای هوش مصنوعی در بالای ابزار GIS قرار گرفته اندکه در کنار یکدیگر میتوانند به طور موثری برای توسعه سیستم های هوشمند برای طراحی و برنامه ریزی جنگ مورد استفاده قرار بگیرند.
این تکنولوژی ها می توانند به طور موثر درفرماندهی، کنترل ،ارتباط مورد استفاده قرار بگیرند.

نقش سنجش از دور:

 • داده های ماهوارهای RSمی تواننددر تولید تعداد عظیمی از نقشه های پوششی٬نقشه های موانع ٬نقشه های شیب زمین مورد استفاده قرار بگیرند.
 • سیستم های دانش پایه برای برنامه ریزی جنگی توسعه داده می شوند که می توانند داده ها را از طریق تماس غیر مستقیم ومحصولات استخراج شده از GISتهیه کنند و دانش بدست آمده را برای کمک به فرایند تصمیم گیری به کار می برد.

شرایط خاکی نقش مهمی در فرایند انتخاب مکانی برای عملیاتهای نظامی مختلف مانند پل٬موقعییت
HELY PAD و...بازی میکند.
فاکتورهایی مانند :مقاومت خاک،رطوبت خاک،برای عملیاتی مانند BIRIDGING ضروری است.


نتیجه:
نگرش دانش پایه برای تفسیر عوارض زمین برای طرح ریزی جنگی مدرن امروزی مفید خواهد بود.
این نگرش تجربه ودانش متخصصین را ترکیب میکند واین را به سربازان در میدان جنگ تحویل میدهد

لینک      نظرات ()      

مطالب اخیر
کلمات کلیدی وبلاگ
دوستان من