پروفایل من
علوم جغرافیا
علوم جغرافیا
نویسنده وبلاگ
آرشیو وبلاگ
کتاب نویسنده: علوم جغرافیا - ۱۳٩۱/٩/٢٩

دانلود کتاب نام خلیج‌ فارس بر پایه اسناد تاریخی و نقشه‌های جغرافیایی

نویسنده : ایرج افشار سیستانی

حجم فایل : ۶۱۹  کیلوبایت

این کتاب تحقیقی است در باب "نام خلیج فارس "که نگارنده در دو بخش تلاش کرده نشان دهد که اطلاق نام "پارس "به دریای جنوبی ایران (خلیج فارس) بسیار کهن بوده ریشه تاریخی دارد، به گونه‌ای که مبتنی بر اسناد و منابع جغرافیایی و تاریخی فراوان است .در بخش اول، طی سه فصل، موقعیت جغرافیایی و طبیعی (حدود، پهنه، آب و هوا، رودها، منابع طبیع، بندرها، موقعیت نظامی و ژئوپولتیک و استراتژیک)، پیشینه تاریخی به ترتیب دوره‌های زمانی و تاریخی ایران : عیلامیان، هخامنشیان، اشکانیان . و موقعیت و ویژگی‌های اقتصادی خلیج فارس توصیف شده است .بخش دوم به بحث تاریخی و فرهنگی نام "خلیج فارس "اختصاص شامل این موضوعات است :نام خلیج فارس پیش از اسلام، نام خلیج فارس پس از اسلام، نام خلیج فارس نزد نویسندگان و فرهنگ‌های عرب، خلیج فارس نزد نویسندگان و جهانگردان و فرهنگ‌های اروپایی، نام مجعول خلیج عربی، نام خلیج فارس و اسناد حقوقی و سازمان ملل متحد، نام خلیج فارس و وزارت امور خارجه، نام خلیج فارس نزد پژوهشگران، دانشجویان، دانش‌آموزان و مردم ایران .کتاب با عکس‌ها و نقشه‌ها و اسنادی درباره نام خلیج فارس همراه شده و در پایان، نمایه اسامی و فهرست منابع درج گردیده است .

دانلود

منبع :  پارس بوک

لینک      نظرات ()      

Book نویسنده: علوم جغرافیا - ۱۳٩۱/٩/٢٩

Beyond Mapping:

Meeting National Needs Through Enhanced Geographic Information Science

(2006)

 

Committee on Beyond Mapping: The Challenges of New Technologies in the Geographic Information Sciences, the Mapping Science Committee, National Research Council.

Download

لینک      نظرات ()      

گزارش نویسنده: علوم جغرافیا - ۱۳٩۱/٩/٢٦

ضرورت‌ها و الزامات مدیریت یکپارچه در کلانشهر تهران

(جدایی شهرستان‌های ری و شمیرانات از کلانشهر تهران؛ تهدید یا فرصت)

محققان: دکتر ناصر براتی، امیر ثامنی، محمدعلی سلیمان‌نژاد

سال ۱۳۹۰

ناشر: مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران

با وجود اینکه ری و شمیرانات دارای هویت تاریخی مستقل می باشند اما به لحاظ کالبدی، عملکردی و هویتی وابسته به کلانشهر تهران می باشند. این پیوستگی و یکپارچگی تمام ابعاد وجودی کلانشهر تهران را شامل شده و در طول زمان یک شبکه بهم پیوسته و در هم تنیده فرهنگی - اجتماعی، مدیریتی، سیاسی، اقتصادی و کالبدی بین سه شهرستان ری، تهران و شمیرانات به وجود آورده که آنها را تبدیل به یک کل واحد نموده است. در نتیجه هرگونه تفرق و جدایی از لحاظ مدیریتی به مانند جدا شدن اجزاء یک سیستم، آسیب ها و صدمات جدی به پیکره کلانشهر تهران وارد آورده و نهایتاً منجر به آثار نامطلوب بر زندگی شهروندان و تضعیف نقش و جایگاه مدیریت شهری تهران در اداره آن خواهد شد. همچنین این بدعت می تواند آغازی بر تجزیه کلانشهر تهران بوده، به گونه ای که در آینده شاهد ادعاهای فزاینده جدایی دیگر قسمت ها از کلانشهر تهران باشیم. سخن آخر اینکه وجود یک مجموعه یکپارچه و هماهنگ در مدیریت شهری کلانشهر تهران پیش شرط رسیدن به اهداف استراتژیک ملی و منطقه ای پیش بینی شده برای کلانشهر تهران و نظام مقدس جمهوری اسلامی بوده و تقویت مدیریت شهری این کلانشهر، به عنوان ویترین و آئینه تمام نمای نظام، متضمن ارتقاء قدرت ایران در سطح منطقه ای و بین المللی است. این مهم به نوبه خود در هرچه بهتر شدن ارائه خدمات شهری به شهروندان تاثیر مستقیم نهاده و نتیجتاً افزایش کارایی سیستم ارائه خدمات شهری باعث نیل به چشم اندازهای متصور برای کلانشهر تهران خواهد شد.

دانلود

لینک      نظرات ()      

گزارش نویسنده: علوم جغرافیا - ۱۳٩۱/٩/٢٦

راهنمای محاسبه بار رسوب معلق و بستر رودخانه

تهیه کننده: معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی

1391

بار رسوبی از جمله عوامل مهم تاثیر گذار در عملکر دهیدرولیکی و ساختار ریخت شناسی رودخانه ها تلقی می شود. به علاوه اقدامات مهندسی و بهره برداری از منابع آ برودخانه ها در گروی آگاهی از کمیت بار رسوبی آن می باشد. از اینرو استفاده از روشهای مناسب برای محاسبه رسوب از دی رباز مورد توجه متخصصین مسایل رودخانه ای قرار گرفته و با توجه به تنوع طرحهای مهندسی و کاربردهای میدانی، آگاهی از شیوه های کار آمد برای هر یک از روشهای محاسبه بار معلق و بار بستر را الزام آور نموده است. از طرفی روشهای محاسباتی در مهندس یرسوب به دلیل تنوع طبیعت رودخانه ها از پیچیدگی و ظرافت خاصی برخورداراست. این واقعیت نگرشی فراگیر به مقوله های حاکم برفرآیند انتقال رسوب را در انتخاب روشهای مناسب محاسباتی طلب می نماید.

دانلود

لینک      نظرات ()      

GIS Mapping نویسنده: علوم جغرافیا - ۱۳٩۱/٩/٢٥

GIS Mapping for Public Safety

2012

  

An Annotated Guide to ArcGIS

Tools and Procedures

Download


ادامه مطلب ...
لینک      نظرات ()      

GIS Book نویسنده: علوم جغرافیا - ۱۳٩۱/٩/٢٢

GIS for Public Safety

2010

 

An Annotated Guide to ArcGIS

Tools and Procedures

(for version 9.3)

By JOEL M. CAPLAN

Download


ادامه مطلب ...
لینک      نظرات ()      

Powerpoint نویسنده: علوم جغرافیا - ۱۳٩۱/٩/٢۱

فایل های پاورپوینت ارائه شده در اولین نشست تخصصی

انجمن کواترنری و باستانشناسی ایران

با موضوع"تغییرات اقلیمی کواترنری و جابجایی های انسانی"

 

  1. منشاء انسان و خروج ازآفریقا
  2. نقش عوامل زمین شناسی در تغییرات اقلیمی و تطور انسانی

منبع: سایت انجمن ایرانی ژئومورفولوژی

لینک      نظرات ()      

کتاب نویسنده: علوم جغرافیا - ۱۳٩۱/٩/٢۱

مبانی پایداری توسعه کلانشهرها با تاکید بر

کلانشهر تهران

تالیف:دکتر فرزانه ساسان پور

ناظر علمی: دکتر محمدتقی رضویان

نوبت چاپ: اول - سال ۱۳۹۰

ناشر: مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران

شهرنشینی جریانی جهانی است. پیش‌بینی می‌شود که در قرن جدید بیش از نیمی از جمعیت جهان در محیط‌های شهری زندگی کنند. فرآیند شهرنشینی در کشورهای جهان سوم در مقایسه با کشورهای صنعتی، دارای شتاب بیشتری است. توسعه شهری به عنوان یک مفهوم فضایی را می‌توان به معنی تغییر در کاربری زمین و سطوح تراکم، جهت رفع نیازهای ساکنان شهر در زمینه مسکن، حمل‌ونقل، اوقات فراغت و غذا و غیره تعریف کرد. چنین توسعه‌ای زمانی پایدار خواهد بود که در طول زمان، شهری از نظر محیط زیست قابل زندگی (هوای پاک، آب آشامیدنی سالم، اراضی و آبهای سطحی و زیرزمینی بدون آلودگی و غیره)، از نظر اقتصادی بادوام (اقتصاد شهری باید بتواند با تغییرات فنی و صنعتی جهت حفظ مشاغل پایه‌ای‌ هماهنگ شود و مسکن مناسب و در حد استطاعت ساکنانش را با یک بار مالیاتی سرانه عادلانه تأمین نماید) و از نظر اجتماعی همبسته (الگوهای کاربری زمین، همبستگی اجتماعی و احساس شهروندی به گونه‌ای باشد که انسان بتواند درآمدی عادلانه به دست آورد، سرپناه مناسب تهیه و احساس راحتی کند) و در کل تلاش و وقت شهروندان و مسئولان برنامه‌ریزی شهری صرف ارتقای کیفی و حفظ ارزش‌ها و شاخص‌های پایداری توسعه شهر گردد.


ادامه مطلب ...
لینک      نظرات ()      

گزارش نویسنده: علوم جغرافیا - ۱۳٩۱/٩/٢٠

راهنمای مطالعات رسوب گذاری و

رسوب زدایی مخازن سدها

تهیه کننده: معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی

1391

مخازن سدها با هدف ذخیره کردن بخشی از جریانهای سیلابی رودخانه و به منظور کنترل سیلاب، ذخیره ی آب برای مصارف پایین دست، تولید انرژی و یا تفریحات احداث می شوند. ترسیب رسوب در مخزن سد باعث از دست رفتن حجم مفید آن شده و از این رو حفظ و نگهداری مخازن موجود و به حداقل رساند نتلفات حجم مخزن در اثر ترسیب در اولویت برنامه ریزان مدیریت منابع آب کشورها قرارگرفته است. امروزه مدیریت پویای مخازن مقررمی کند که کشورها  هرچه سریعتر اقدام به اجرای روشهایی برای کنترل فرسایش نمایند تا آورد رسوب به حداقل ممکن برسد. بنابراین ضروری است که روشهای مختلفی برای محاسبه و بررسی چگونگی توزیع رسوب در مخزن، کنترل رسوب ورودی و رسوبزدایی مخزن مطالعه و استفاده شود. علاوه بر این تاثیر رسوب زدایی برشرایط پایین دست نیز از اهمیت زیادی برخوردار است که باید مورد توجه قرار گیرد.

 

دانلود

لینک      نظرات ()      

مطالب اخیر
کلمات کلیدی وبلاگ
دوستان من